فقط اهل دل بخوانند

أکثَرُ اهلِ الجَنَّه البُلهُ!

اکثر اهل جنّت و بهشت انسان‌های خوش‌باور و ساده هستند، چون زودتر به باور و یقین می‌رسند.

أکثَرُ اهلِ الجَنَّه البُلهُ. بُله به معنای احمق و نادان نیست، بلکه به معنای ساده و خوش باور است. بُله یعنی  الفاعل للخیر الغافل عن الشّرَّ: کسی که کار خیر انجام می‌دهد و از شر غافل است. آفت علم و زرنگی، شکاکیت و دیرباوری است. آیا آن خوش باوری و سادگی که انسان را به بهشت برساند، بهتر از آن شکاکیت و ناباوری و زرنگی نیست که انسان را به جهنّم ببرد؟

 سخنان حاج اسماعیل دولابی

از کتاب مصباح الهدی صفحات 100 و 101

نوشته: استاد مهدی طیب

 

 

  

 

 

قُضِیَ الأَمرُ!

دستگاه خدا که از دستگاه حضرت یوسف (علیه السلام) کمتر نیست.

یکی از هم‌زندان‌های یوسف خوابی جعل کرد و تعبیرش را از یوسف (علیه السلام) پرسید. وقتی یوسف (علیه السلام) تعبیر کرد، آن زندانی گفت: دروغ گفتم و خواب را از خودم ساخته بودم. یوسف (علیه السلام) گفت: قُضِیَ الأَمرُ، یعنی کار از کار گذشت و آنچه گفتم، واقع خواهد شد. ما هم چند بار دروغی به خدا گفتیم دوستت داریم. بعد که ابتلائات و تبعات این دوستی ظاهر شد، گفتیم خدایا دروغ گفتیم. خداوند فرمود: قُضِیَ الأَمرُ، یعنی کار از کار گذشت و به جمع دوستانمان ملحق شدی.

سخنان حاج اسماعیل دولابی

از کتاب مصباح الهدی ص 126 و 127

نوشته: استاد مهدی طیب

 

 

 

 

در این بحر عمیق!

در حدیث است که لقمان به پسرش گفت : انّ الدّنیا بحرٌ عمیق قد هلک فیها عالمٌ کثیر:

هر آینه دنیا دریای عمیقی است که اشخاص بسیاری در آن غرق شده‌اند.

در حدیث دیگری امام (علیه السلام) فرمود: کلّنا سفن النّجاه و سفینه الحسین اسرع: همه‌ی ما اهل بیت، کشتی نجاتیم، ولی کشتی امام حسین (علیه السلام) سرعتش بیشتر است.

گاهی حکیم کسی را که قدر کشتی را نمی‌داند و نا آرامی می‌کند، به دریا می‌افکند و چون او را باز می‌گیرد، قدر کشتی را می‌داند. خدای حکیم ما را از کشتی تسلیم و رضای اهل بیت (علیه السلام) به دریای ابتلائات دنیوی می‌اندازد و وقتی طعم تلخ غوطه‌ور شدن در دنیا و جدایی از اهل بیت (علیهم السلام) را چشیدیم، دوباره ما را به این کشتی نجات باز می‌گرداند. آن وقت قدر نعمت محبّت و ولایت اهل بیت (علیهم السلام) را خواهیم دانست و دیگر تکان‌های ناشی از امواج ابتلائات دنیوی ما را بی‌قرار و ناآرام نمی‌کند.

 

سخنان حاج اسماعیل دولابی

از کتاب مصباح الهدی ص 52 و ص 53

نوشته: استاد مهدی طیب

 


کسی هست که من یاری‏ اش کنم؟

اهل دنیا گیرنده‌اند.گیرنده وقتی می‌گیرد که می‌گیرد، وقتی هم می‌دهد باز می‌گیرد،

حتّی عمل خوب هم که انجام می‌دهد،می‌گوید چه اجری و چه پاداشی می‌دهند.

دهنده وقتی می‌دهد که می‌دهد، وقتی هم که می‌گیرد، باز می‌دهد.

خدا که از بنده‌اش قرض می‌طلبد و می‌فرماید: من ذا الّذی یقرض الله قرضا حسنا: چه کسی است که به خدا قرض الحسنه بدهد؟ هجده برابر پاداش می‌دهد. پس، می‌گیرد که بدهد. مثل پدری که از بچّه‌اش پول قرض می‌گیرد و به او ربا هم می‌دهد و شرعا هم جایز است.

امام حسین (علیه السلام) که می‌فرماید: هل من ناصر ینصرنی: آیا کسی هست مرا یاری کند؟ در واقع می‌فرماید: کسی هست که من یاری‌اش کنم؟

سخنان حاج اسماعیل دولابی

از کتاب مصباح الهدی ص 143

نوشته: استاد مهدی طیب

 

 

 

ثواب خدمت به زائرین اهل بیت

امام خمینی رحمة الله علیه در جوانی با بعضی بزرگان به زیارت بارگاه امام رضا علیه السلام به مشهد میرفتند، نماز و زیارت را مختصر میکردند و یک ساعت زودتر از بقیه به اقامتگاهشان میآمدند تا کارها را انجام بدهند. به رفقایش میگفتند این کار من کمتر از زیارت نیست بلکه شاید ثواب بیشتری دارد.

حاج آقای دولابی میفرمودند بعضی میزبانند بعضی میهمانند. حرف قشنگی است. یعنی در دستگاه اهل بیت بعضی کار میکنند پذیرایی میکنند اینها میشوند دست و بازوی خود امام می شوند صاحب خانه. آنهایی که به زوّار امام رضا علیه السلام خدمت میکنند خود امام رضا میشوند. آنهایی هم که فقط میخورند و پذیرایی میشوند میهمان میشوند. میزبان که خیلی مهم تر است. تنبلی نکنیم.

 

 

 

/ 2 نظر / 9 بازدید
تبادل لینک

سلام دوست عزیزم از مطلب منتشر شده در این پست از شما تشکر میکنم امیدوارم بازهم شاهد پست های جدیدتری باشم .[گل][گل][گل] ضمن اینکه تقاضای همکاری با شما دوست گرامی رو دارم با توجه به اینکه تبادل لینک و همکاری تاثیر زیادی در تعداد بازدید ورودی و رتبه رنکینک گوگل وبلاگ ها و سایت ها داره در صورتیکه سایت من رو قابل دونستی به من سر بزن و لینک خودت رو در اون ثبت کن www.link333.ir برات آرزوی موفقیت و سلامتی دارم - محمد از اراک

محمد حسین علائی

با سلام چند مطلب مفید یاد گرفتم، داشی خدا خیرتان دهاد. در دنیا می دونی برات خیر چیه که؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ [چشمک]